Sighișoara: Evadare, în familie! 17-22 iunie 2019 – Scoala Familiei
2% pentru educație, 2% pentru familie!
28 ianuarie 2019
Mai sunt doar 8 locuri în tabăra „Evadare, în familie!” – 17 – 22 iunie 2019 – Sighișoara
28 mai 2019

Sighișoara: Evadare, în familie! 17-22 iunie 2019

Grijile și problemele cotidiene ne stresează și ne afectează relațiile cu cei dragi. Zgomotul orașului, toate cele ce „trebuie” făcute de multe ori „urgent” ne depărtează uneori de partenerii noștri, de copii noștri și chiar de noi înșine. Pentru a evita deriva, Școala Familiei și Soca Tour România vă propun să evadați din cotidian, în sânul familiei! 

 

A IX-a ediție a Taberelor Școala Familiei și a III-a organizată în colaborare cu Soca Tour vă invită să lăsați deoparte orașul, zumzetul, treburile administrative și job-ul timl de o săptămână și să vă bucurați de un context aparte: natură, istorie, ateliere pentru toți membrii familiei ș timp de calitate petrecut împreună cu oamenii cei mai dragi dumneavoastră: familia!

Tabăra de la Daneș (Sighișoara), pentru copii & adolescenţi cu părinţii se desfășoară în  perioada 17-22 iunie 2019. Cazarea se realizează la Hotel Denis din Daneș (3*) în camera duble, triple și apartamente cu baie proprie, WI-FI, săli de activități, parcare, curte spațioasă și piscină.

• Părinții participă la ateliere selectate Şcoala Familiei, precum:

– Comunicarea și Gestionarea Conflictelor din Familie,
– Caracteristici Masculine şi Feminine,
– Alimentaţie pentru Sănătate,
– Formarea Dependenţelor,
– Influența Ecranelor Electronice și Detoxifierea Digitală
– Rolul Muzicii în Dezvoltarea Copilului,
– Educaţia Sexuală,
– Ataşamentul Timpuriu și Logica Relațiilor Afective,
– Stilurile Parentale
– Introducere în Adolescență
– Formarea Caracterului,
şi alte subiecte legate de viaţa de familie.
 Copiii (de minim 4 ani) vor avea cercuri de comunicare, descoperirea și gestionarea emoțiilor, arte plastice și muzică.
• Adolescenţii vor participa la ateliere dedicate (dar și împreună cu părinții) despre comunicare şi conflicte, dezvoltare personală, alimentaţie, formarea dependenţelor, impactul ecranelor şi alte subiecte sensibile.

Tabăra propusă părinților și copiilor lor pentru prima săptămână a vacanței de vară oferă adulților posibilitatea de a participa la 7 ateliere Școala Familiei în timp ce copiii cu vârste cuprinse între 4 – 12 ani vor avea propriile activități, dar și posibilitatea de a petrece timp frumos împreuna cu părinții. Vor fi și sesiuni de înot, dar și de alte sporturi, iar adolescenții vor avea un program potrivit cu vârsta și preocupările lor.

În plus, vom putea vizita împreună obiectivele istorice din apropiere! 

*Copiii cu vârste între 1 și 4 ani vor fi supravegheați și vor face activități specific pe durata partiipării părinților la ateliere, asigurându-le astfel posibilitatea părinților de a se focusa asupra activității lor.
Program 17 iunie 2019 – sosirea în intervalul 13.00 – 16:00
Modul deschidere tabără 16.30 – 19.00
Cina 19.30 – 20.00
Program 18, 19, 20, 21 iunie 2019
Mic dejun 09.00 – 10.00
Ateliere/ cerc/ 10.00 – 13.00 (cu pauza gustare)
Pranz 13.00 – 14.00
Program liber 14.00 – 16.00
Ateliere/ cerc/ vizite/ jocuri în familie 16.30 – 19.30
Cina 19.30 – 20.00
Program 22 iunie 2018
Mic dejun 09.00 –10.00
Atelier de final tabără 10.00 – 13.00
Prânz 13.00 – 14.00
Program liber PLECARE

Costuri:
980 lei/ persoană

Familiile de 3 sau mai mulți membri beneficiază de 5-10% reducere!

n perioada 01 aprilie – 1 mai 2019 copiii beneficiază de un cost de 900 lei/persoană!

Rezervarea locurilor se face prin achitarea unui avans de minim 40% din costul de participare.

Coaturile includ: cazare, masă, gustări, ateliere și cercuri pentru copii, toate materialele necesare atelierelor.

PLĂȚILE SE POT FACE ȘI CU VOUCHERE DE VACANȚĂ!

Contact: 0749 162 113 – Ștefania Hălăucă
contact@scoala-familiei.ro și inscrieri@scoala-familiei.ro 

NOTE: Programul poate suferi modificări în funcţie de solicitări.
 Când vremea permite putem planifica în acord cu participanții, sesiunile de echitație și alte activități outdoor, drumeții, etc.
 Nu este inclus transportul de acasă ori alte cheltuieli precum sporturi ori echipamente și deplasări de agrement.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *