București: deschidem înscrierile la cursurile tematice de scurtă durată – Scoala Familiei
skiing-scoala-familiei
Școala Familiei vă invită la schi
4 octombrie 2017
București: Actorul Tomi Cristin s-a alăturat echipei de formatori Școala Familiei
30 octombrie 2017

București: deschidem înscrierile la cursurile tematice de scurtă durată

familie-fericita-curs-scurt

Pentru că ne dorim ca inclusiv părinții care au un program încărcat și dispun de foarte puțin timp liber să poată crea un mediu armonios și plăcut pentru dezvoltarea echilibrată a copiilor lor, am conceput cursurile tematice de scurtă durată. Acestea sunt dedicate părinților care fie au participat la unul dintre cursurile complete Școala Familiei și doresc să aprofundeze o anumită problematică din educația parentală, fie nu reușesc să găsească timp pentru cursul complet.

Cursurile tematice sunt formate din trei ateliere, fiecare atelier durează 3 ore și abordează în mod concentrat o anumită problematică de creștere și educație a copilului. Ca și atelierele din cursurile complete și acestea din cursurile tematice sunt formate dintr-o secțiune de învățare experiențială în care participanții comunică și împărtășesc propriile experiențe și provocări sau sunt implicați în exerciții și activități concrete de exersare, dar și dintr-o secțiune teoretică în care cursanții sunt informați cu privire la teorii comportamentale și relaționale, concepte și strategii educaționale.

Iată care sunt cursurile pe care echipa Școala Familiei vi le-a pregătit

Curs tematic Ghid de supraviețuire în adolescență

9 noiembrie- de la 18.00 la 21.00 – Adolescentul, acest necunoscut(modul pentru parinti)

Formatori: Iulia Țoța


Curs tematic Educație pentru intimitate și viață de familie
8 decembrie- de la 18.00 la 21.00 – Caracteristici masculine și feminine
9 decembrie- de la 18.00 la 21.00- Modele mediatice
Formator: Gabriela Alexandru

Curs tematic Evenimente Școala Familiei cu Tomi Cristin

16 noiembrie – de la ora 18.00 – Public speaking cu actorul Tomi Cristin (curs pentru adolescenti)

20 noiembrie- de la ora 18.00 – Serata de dans în familie (atelier pentru cupluri)

7 decembrie- de la ora 18.00 – 100 de întrebări despre parenting

Formatori: Tomi Cristin 


Cui ne adresăm?

 • părinților cu copii
 • viitorilor părinți
 • persoanelor interesate de tematica creșterii și educării copiilor și/sau a familiei
 • persoanelor implicate în educația copilului: bunici, bone
 • cadrelor didactice
 • educatoarelor (creșe, grădinițe) și profesorilor învățământ primar, gimnazial și liceal
 • altor persoane implicate în educația copiilor
 • educatorilor și învățătorilor din after-school, consilierilor în educație, pedagogi ș.a.

Cât costă?

210 lei pentru toate cele 3 ateliere care formează un curs tematic

Pentru orice informație, vă stăm la dispoziție la bucuresti@școala-familiei.ro

Pentru înscrieri, accesați link-urile de mai sus:

4 Comments

 1. […] comunice cu copilul în această perioadă şi i-a invitat, împreună cu adolescenţii lor, la o serie de cursuri din care unele sesiuni se adresează părinţilor, altele adolescenţilor, cu problemele lor […]

 2. […] vârstă le aduce în familie şi în viaţa tinerilor înşişi şi a prezentat un program al Şcolii Familiei special gândit pentru părinţii şi tinerii […]

 3. […] comunice cu copilul în această perioadă şi i-a invitat, împreună cu adolescenţii lor, la o serie de cursuri din care unele sesiuni se adresează părinţilor, altele adolescenţilor, cu problemele lor […]

 4. […] comunice cu copilul în această perioadă și i-a invitat, împreună cu adolescenții lor, la o serie de cursuri din care unele sesiuni se adresează părinților, altele adolescenților, cu problemele lor […]