Gestionarea conflictelor din familie – Scoala Familiei
Construind caracterul copilului meu
28 februarie 2018
Bullying și cyberbullying. Nu-ți lăsa copilul să fie victimă!
28 februarie 2018

Gestionarea conflictelor din familie

București, sâmbătă 10.03.2018, ora 17.00 

Certurile și conflictele sunt inerente în viețile oamenilor și au cauze multiple. Stresul, comunicarea deficitară, neînțelegerile, geloziile între frați dau adesea naștere certurilor.

Dar oare oricare ceartă este un conflict? Sunt oare conflictele însoțite mereu de certuri? 

Într-o familie conflictele fac parte din viaţa de zi cu zi. Ele  variază în funcţie de oamenii implicaţi în ele. Tulburarea poate fi produsă de un soţ dependent de muncă a cărui soţie se simte singură sau resemnată faţă de el (şi de serviciul care îl desparte de ea) sau de copiii care sunt o sursă continuă de conflict şi exasperare din cauza faptului că părinţilor le lipsesc aptitudinile corespunzătoare spre a fi părinți, sau de familii mixte în care un părinte vitreg sau copiii vitregi sunt sursa conflictului în familie.

Obiectivele modulului

– Identificarea factorilor generatori de conflicte din familie

– Explorearea mecanismelor conflictului din familie

– Facilitarea înțelegerii conflictului între generaţii

– Prezentarea de posibile soluţii de rezolvare a conflictelor din familie

Iulia ȚOȚA este căsătorită, mamă a șapte copii între 3 și 19 ani – promovează educația în respectul firescului și a valorilor autentice.
Formator & Trainer-of-Trainers din 2016 și organizatoarea taberelor Școala Familiei.

Fondatoarea Complexului Educațional Copil Isteț- grădiniță și after-school, absolventă a Universității Politehnica București, administrează din 2002 agenția TotaL Comunicare|TLCom.ro cu experiență în publicitate, promovare Out-of-Home media, organizarea de evenimente, producții media, strategie outdoor, grafică și producție publicitară.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *