Timișoara: Evaluarea Națională, o sperietoare? – Scoala Familiei

Timișoara: Evaluarea Națională, o sperietoare?

2 noiembrie 19 @ 14:30 - 16:30

AtelieRul e DESTINAT elevilor de clasa a VIII-a / a XII-a și părinților acestora care doresc să pregătească o bună abordare inclusiv în plan emoțional a examenului final de ciclu gimnazial/liceal.

📅 CÂND?
Părinți: LUNI – 21 octombrie (18.00 la 20.30).
Adolescenți: SÂMBĂTĂ – 2 noiembrie (14.00-16.30).

@ MODULUL 1 – pentru părinți (21 octombrie)
Suntem buni co-echipieri pentru copilul nostru în fața acestei provocări?
Noi, ca adulți, putem privi lucrurile în perspectivă, în contextul larg al evenimentelor ulterioare… o facem? Și îi transmitem asta și juniorului?
Ne străduim să ne motivăm copiii pentru a fi performanți școlar și cei mai mulți dintre noi (ca părinți) depunem eforturi pentru confortul lui emoțional.
În perspectiva evaluării naționale de la sfârșitul clasei a VIII-a, valorizăm corect aceste aspecte?

@ MODULUL 2 – pentru adolescenți (2 noiembrie)
Oare în viața ta de adolescent, examenul de final de clasa a VIII-a/a XII-a nu este supra-dimensionat cu o aură de sperietoare? Acest AtelieR are rolul de a te pregăti emoțional. Prin intermediul lucrului cu “metafora” voi încerca să redăm examenului dimensiunile potrivite, racordându-l la întreaga realitate a ta, încadrându-l corect ca eveniment profesional și de carieră. Ne vom imagina momentul examenului, analizând implicațiile lui pe termen lung, deslușind cum se formează presiunea socială din jurul tău și cum poate fi dezamorsată.

👩‍🏫 AtelieRul este SUSȚINUT de Amalia Doboș – profesor și psiholog școlar, activează în domeniul educațional de 25 ani. Cu o bogată experiență în formare și psihoterapie centrată pe soluții cu elevi de gimnaziu și liceu. Este mamă a 3 copii minunați de 11, 15 și 19 ani.

Înscrieri AICI!

Locurile sunt limitate!

Costuri de participare:
80 lei/1 modul,
110 lei / modul adolescent + părinte,
150 lei/2 module,
710 lei pentru întregul pachet.

2 noiembrie 19

AtelieR Timișoara