Sibiu: Relația școală – familie. Părintele: suporter sau sabotor? – Scoala Familiei

Sibiu: Relația școală – familie. Părintele: suporter sau sabotor?

13 aprilie 19 @ 16:00 - 19:00

Re-cadrare școala și familia azi: mai au aceleași scopuri? Cum și le realizează?

O relație de dragoste și ură: avem nevoie de școală, dar de fapt ne trebuie educație…

Părinții și școala: unde se termină teritoriul fiecăruia?
Astăzi, școala și familia se află într-o continuă relație de tip ”Război și pace” – perioadele de confruntări, de nemulțumiri și conflicte alternează cu perioadele de calm, aparentă liniște și o așteptată rutină, adică ”intrarea în ritm/normal”. Cum vom recontracta relația școală – familie, de unde începem și cine participă?

O discuție necesară despre roluri și scopuri astăzi, așteptări și înșelări, cunoașterea autentică a noii generații de elevi sau rămânerea în clișee și imagini – etichetă de acum 30+ de ani.

O privire onestă și deschisă către teritoriul dorit al educației pe care îl împart școala și familia, toate acestea alături de Grațiela Tulea, profesor formator și mamă a 6 copii.

Cost de participare:

50 lei/ persoană