Sebeș: Dependențele copiilor de la apariție la soluții – Scoala Familiei

Sebeș: Dependențele copiilor de la apariție la soluții

18 mai 19 @ 10:00 - 13:00

Copilul bâzâie pe lângă tine și tu nu-ți mai vezi capul de treabă, este prost dispus și nu știi cum să-l înveselești  sau pur și simplu ai nevoie de un moment de liniște, de respiro. Atunci începi să găsești soluții de moment: o bombonică, poate câteva chipsuri, telefonul, tableta, televizorul sau poate un hamburger mic, ceva cartofi prăjiți…? Soluția funcționează. Apoi vine urmărotul moment în care „trebuie să-ți cumperi liniștea”…

…Iar într-o zi copilul se tăvălește pe jos pentru că vrea neapărat „soluția”. Ba mai mult, chiar ajunge de nerecunoscut în unele privințe. Și da, copilul poate să fie un bebeluș sau poate să fie adolescent.

Ce s-a întâmplat?

Ce e de făcut?

Vino alături de formatoarea Dina Bento la acest atelier pentru a descoperi mecanismele ce stau în spatele multor tantrumuri și unde este de lucrat pentru ca acestea să să estompeze și chiar să dispară!

Vom discuta despre cum se dezvoltă creierul și cum funcționează el în relație cu diverși stimuli: unele alimente, zahărul, jocurile pe calculator, tabletă sau telefon, diversele ecrane cu care intră în contact ș.a.m.d..

Cum răstoarnă „ceva dulce” toate ierarhiile și ajunge să fie atât de dorit de copilul pentru care, până mai ieri, fructele erau cele mai bune lucruri din univers?

Cum reușesc cartofii prăjiți sau pizza să șteargă celelalte alimente din meniu?

Cum de îi face atât de mare plăcere copilului să se înfurie, într-o familie armonioasă, plină de iubire?

Cum ajunge un joc banal să fie centrul universului de viață și gândire a unui copil?

Cum de poate sta lipit cu nasul de ecran chiar și câteva ore în șir atunci când este lăsat, uitând uneori de somn, școală, mâncare sau alte nevoile fiziologice?

De ce ajunge uneori să își trăiască viața pe social media?

De ce a ajuns copilul atât de sensibil și irascibil?

Ce primește din aceste lucruri atât de important încât viața i se pare gri, anostă și chiar imposibilă fără ele?

Apoi vom discuta despre modificările care apar în gândire, în comportament și chiar în dezvoltarea biologică a copiilor atunci când recompensele pe care le primesc în mod frecvent nu se pretează nevoilor lor reale și despre ce putem face pentru a echilibra situația și a aduce cât mai multă armonie în viața copilului și a familiei.

Cost de participare:

50 lei/ persoană