Sebeș, Atelier: Mesajele mediatice din mintea noastră – Scoala Familiei

Sebeș, Atelier: Mesajele mediatice din mintea noastră

24 martie 18 @ 17:00 - 20:00

Într-o lume a celebrităților, a tehnologiei și a rețelelor de socializare cu care copiii intră în contact apare întrebarea: cine ne mai educă astăzi copiii?

Cine are un cuvânt mai greu de spus: parinții sau filmele? școala sau reclamele? bunicii sau desenele animate?

Studiile culturale arată că în esență mediul virtual propune doar câteva tipuri de mesaje care, prin repetiție, ajung să se transforme în noii pedagogi ai copiilor noștri: erotism, violență și magie.

Obiectivul acestui atelier este de a afla cum arată aceste mesaje și ce influență au ele asupra copiilor. Adică de a afla cine ne educă astăzi copiii.

Dan Florea este formator acreditat ANC. Are master în cadrul departamentului de Relații Internaționale și Studii de Securitate al Universității Lucian Blaga din Sibiu. Este activ din 2005 în domeniul voluntariatului și al proiectelor sociale europene.

Are experiență în organizarea de evenimente și traininguri. Este interesat de impactul curentelor culturale asupra familiei. Obiectiv: contribuirea la schimbarea în bine a societății. Este căsătorit și are doi copii.

Cost: 50 lei/ pers/ atelier; 230 lei/curs

24 martie 18

Școala Familiei

Dan Florea