Școala Familiei vă invită în „tărâmul regăsirii”- Putna – Scoala Familiei

Școala Familiei vă invită în „tărâmul regăsirii”- Putna

14 iulie 18 @ 15:00 - 20 iulie 18 @ 14:00

Dragi părinți, v-am pregătit un nou eveniment pentru întreaga familie! Școala de vară a Familiei va avea loc în acest an în perioada 14-20 iulie, în Bucovina – la Putna, „tărâmul regăsirii”.

Vă așteptăm cu drag: părinți, adolescenți și copii, să participați la o nouă experiență de apropiere, cunoaștere, relaxare activă și regăsire, alături de formatorii Școala Familiei!

Ce vă oferim:

• Reconectarea cu familia, conștientizarea rolului familiei în viața fiecăruia dintre noi și șansa de a vă bucura alături de cei dragi,
  • Ateliere și workshop-uri pentru părinți,  pe teme de interes: dezvoltarea copiilor, adolescență, pregătirea copiilor pentru maturitate, gestionarea utilizării ecranelor electronice, îmbunătățirea relațiilor din familie și alte teme pe care le vom detalia celor interesați,
  • Adolescenții se vor bucura de vacanță alăuri de părinții lor și vor beneficia de un program independent față de aceștia. Din acest program vor face parte ateliere de dezvoltare personală special concepute pentru ei, workshop-uri și activități libere.
  • Un spațiu creativ și dinamic pentru copiii, cu ateliere de desen, pictură, tearu de păpuși, povești, jocuri și activități sportive.
  • Toate atelierele de lucru vor fi gestionate astfel încât toți participanții la tabără să fie implicați în activități în intervalul orar dedicat acestora. În acest sens, la înscriere, participanții vor fi întrebați referitor la temele de interes pe care le au. De asemenea, tabăra va avea sesiuni de deschidere, prezentare și încheiere.
  • Atelierele părinților se vor desfășura în paralel cu cele ale copiilor cu vârste cuprinse între 5-12 ani: pictură, desen, teatru de păpuși, activități sportive, jocuri de echipă,
  • Drumeții și vizite la obiectivele turistice din imediata apropiere: Mănăstirea Putna, Sihăstria Putnei, Chilia Sf Daniil Sihastrul, Muzeul Mănăstirii Putna, etc,
  • O zi dedicată unei excursii în Nordul Bucovinei/ activități libere,
  • o experiență de neuitat alături de Școala Familiei.

Atelierele pentru părinți și adolescenți au o durată de cca 3 ore fiecare. Atelierele specifice pentru adolescenți se vor desfășura preponderent seara, după cină, iar cele pentru părinți/comune în timpul zilei, în 1-2 sesiuni/zi, îmbinând astfel învățarea cu timpul petrecut în familie și bucuria descoperirii Putnei și împrejurimilor.
Ateliere propuse (atât specifice pentru părinți/ pentru adolescenți, cât și comune):

•  Comunicarea și gestionarea conflictelor din familie,
  • Caracteristici feminine și masculine,
  • Atașamentul și logica relațiilor afective,
  • Ordinea nașterilor și rivalitatea dintre frați,
  • Tehnici de cooperare la copii,
  • Formarea dependențelor și detoxifierea digitală,
  • Cu dragoste și sinceritate despre educația caracterului,
  • Introducere în adolescență,
  • Educație pentru intimitate,
  • Adolescența pe față și pe dos,
  • Viață sănătoasă: alimentație, sport, odihnă.

Cost de participare:
Până la 31 mai (inclusiv) – 915 lei/ persoană

1 iunie – 1 iulie 960 lei/ persoană

ULTIMELE NOUTĂȚI, 16 iunie 2018: Mai sunt doar 6 LOCURI disponibile! Iar acestea vin cu o reducere de 50 lei/ persoană!!

Ce include costul de participare:

• 6 nopți/ 7 zile de cazare cu pensiune (3*) completă. Cazarea se face în 3 spații de cazare învecinate, iar masa se va servi împreună,
  • 17 ateliere, workshopuri și sesiuni ludic-educative pentru părinți, copii și adolescenți,
  • coffee break și gustări,
  • materiale și consumablile.

O zi este dedicată unei excursii în zona Nordului Bucovinei/ doar activităților de familie.
În acest sens vă propunem să vizităm împreună locuri precum:

•  Cetatea de Scaun Suceava
  • Muzeul Satului Bucovinean
  • Salina Cacica
  • Atelierul de ceramică neagră din Marginea
  • Muzeul lemnului
  • Muzeul Oului Încondeiat
  • Muzeul de Etnografie Rădăuți
  • Mănăstirile Dragomirna, Bogdana, Sucevița, Moldovița, Voroneț, ș.a.m.d..

Costul excursiei nu este inclus în costul de tabără, el variind în funcție de numărul de participanți și obiectivele alese de aceștia.

Important:

• Pentru copii este necesar aviz epidemiologic.
  • Copiii sub 4 ani beneficiază de gratuitate (detalii și condiții puteți afla prin e-mail)
  • Familiile de 3 sau mai mulți membri beneficiază de o reducere, dacă se înscriu până la 24 mai 2018.
  • Programul începe cu Sesiunea de Deschidere sâmbătă, 14 iulie 2018, ora 16.00.

Un eveniment organizat în colaborare cu agenția de turism SOCA TOUR Romania.

Detalii și înscrieri la contact@scoala-familiei.ro,
0749 162 113  – Ștefania Hălăucă
0775 169 548 – Alexandru Voropanov

Începere:
14 iulie 18 @ 15:00
Se termină:
20 iulie 18 @ 14:00

Școala Familiei
bucuresti@scoala-familiei.ro
Sit web:
www.scoala-familiei.ro

1 Comment