Rivalitatea și conflictele între frați (online) – Scoala Familiei

Rivalitatea și conflictele între frați (online)

20 mai 21 @ 20:00 - 21:30

De ce sunt frații atât de des rivali? Și… ce este de făcut în astfel de cazuri?

Experții spun că la originea geloziei dintre frați stă dorința puternică a fiecărui copil de a se bucura în exclusivitate de dragostea și atenția părinților. Se mai adaugă invidia unuia dintre frați pe realizările celuilalt, resentimentul fiecărui copil față de privilegiile celuilalt, frustrările personale care se acumulează zilnic și pe care nu îndrăznesc să le verse decât pe fratele sau surioara lor.

• Cum reacționăm când  observăm că este o competiție acerbă între frați?
  • Ce facem când aprecierea unuia trezește invidia celuilalt?
  • Cum scăpăm de iluzia de a-i trata la fel pe toți copiii?
  • Ce facem când  unul din copii devine preferatul nostru sau altul oaia neagră?
  • Ce facem când se ceartă pe obiecte sau jucării?
  • Ce intervenții sunt eficiente  când se iau la  bătaie?

Pentru părinți este o mare responsabilitate de a găsi modalități să convingă fiecare copil că este deosebit și că este iubit, să îi ajute pe cei mici sau cei mari să descopere satisfacția activităților comune și că fratele este o sursă de bucurie și susținere reciprocă.

Soluții? Descoperă-le pe cele mai potrivite familiei tale sub ghidajul formatoarei și psih. Maria Iliescu. „Rivalitatea și conflictele dintre frați” – joi, 20 mai 2021, ora 20.00.

Maria Iliescu este psiholog și psihoterapeut cu formare în Terapi Sistemică de Familie. Are studii Universitare, Masterale și Doctorale în Psihologie cu tematica „Familiile interculturale” și o vastă experiență în terapia individuală și de grup, în lucrul cu copiii, adolescenții și cu familiile.
Atelierele Școala Familiei sunt concepute pe principiul învățării experiențiale, sunt interactive. Numărul limitat de participanți îți oferă cadrul ideal pentru a participa activ la discuții și pentru a găsi soluții personalizate la situațiile care te frământă. În plus, interacționând cu alți părinți aflați în situații similare, cu valori similare, ai ocazia să cunoști și să te împrietenești cu oameni noi. Atelierele Școala Familiei sunt pentru tine!
Înscrieri în formular
Tarif de participare atelier: 50 lei/ persoană
Acesta se direcționează în momentul înscrierii în contul Asociației Școala Familiei:
RO 26 BTRL RON CRT 0389793301.

20 mai 21

psih. Maria Iliescu