O nouă regăsire, la Putna! 28.08 – 01.09 – tabără de familie – Scoala Familiei

O nouă regăsire, la Putna! 28.08 – 01.09 – tabără de familie

9 iulie 19 @ 8:00 - 17:00

Din când în când avem nevoie să ne regăsim. Să ne recapitulăm prioritățile, să ne îmbrățișăm familia, să facem ceva pentru sufletul nostru, pentru bucuria noastră… Avem nevoie să ne regăsim. Pe noi înșine, pe noi în rolurile noastre esențiale, pe noi în raport cu cele din jurul nostru… Deconectați de grijile cotidiene, în locuri liniștite, verzi, vii.

Iată de ce revenim cu o nouă ediție a taberelor Școala Familiei: „Regăsire, la Putna!”, alături de prietenii noștri de la Soca Tour România.

În perioada 28.08 – 01.09 vă oferim o suită de activități (ateliere, vizite, activități recreative) gândite pentru fiecare membru al familiei, de la cei mai mici la cei mai mari.

Ce vă oferim:

• Reconectarea cu familia, conștientizarea rolului familiei în viața fiecăruia dintre noi și șansa de a vă bucura alături de cei dragi,
  • 5 zile/ 4 nopți cazare cu pensiune completă la Hotelul Mănăstirii Putna (camere duble, triple, apartamente cu baie proprie), ateliere, gustări, etc,
  • Ateliere și workshop-uri pentru părinți,  pe teme de interes: dezvoltarea copiilor, adolescență, pregătirea copiilor pentru maturitate, gestionarea utilizării ecranelor electronice, îmbunătățirea relațiilor din familie și alte teme pe care le vom detalia celor interesați,
  • Adolescenții se vor bucura de vacanță alăuri de părinții lor și vor beneficia de un program independent față de aceștia. Din acest program vor face parte ateliere de dezvoltare personală special concepute pentru ei, workshop-uri și activități libere.
  • Un spațiu creativ și dinamic pentru copiii, cu ateliere de comunicare, desen, pictură, povești, jocuri și activități sportive.
  • Toate atelierele de lucru vor fi gestionate astfel încât toți participanții la tabără să fie implicați în activități în intervalul orar dedicat acestora. În acest sens, la înscriere, participanții vor fi întrebați referitor la temele de interes pe care le au. De asemenea, tabăra va avea sesiuni de deschidere, prezentare și încheiere.
  • Atelierele părinților se vor desfășura în paralel cu cele ale copiilor cu vârste cuprinse între 5-12 ani: pictură, desen, teatru de păpuși, activități sportive, jocuri de echipă,
  • Vizite la obiectivele turistice din imediata apropiere: Muzeul Mănăstirii Putna, Sihăstria Putnei, Chilia Sf Daniil Sihastrul,, etc,
  • o experiență de neuitat alături de Școala Familiei.

Atelierele pentru părinți și adolescenți au o durată de cca 3 ore fiecare. Atelierele specifice pentru adolescenți se vor desfășura preponderent seara, după cină, iar cele pentru părinți/comune în timpul zilei, în 1-2 sesiuni/zi, îmbinând astfel învățarea cu timpul petrecut în familie și bucuria descoperirii Putnei și împrejurimilor.
Ateliere propuse (atât specifice pentru părinți/ pentru adolescenți, cât și comune):

•  Comunicarea și gestionarea conflictelor din familie,
  • Caracteristici feminine și masculine,
  • Atașamentul și logica relațiilor afective,
  • Ordinea nașterilor și rivalitatea dintre frați,
  • Tehnici de cooperare la copii,
  • Formarea dependențelor și detoxifierea digitală,
  • Cu dragoste și sinceritate despre educația caracterului,
  • Introducere în adolescență,
  • Educație pentru intimitate,
  • Adolescența pe față și pe dos,
  • Viață sănătoasă: alimentație, sport, odihnă.

Cost de participare:
735 lei/ persoană

Copiii până la 5 ani* beneficiază de gratuitate!!

Reduceri pentru familii de 3+ membri.

Ce include costul de participare:

• 5 zile/4 nopți de cazare cu pensiune (3*) completă(3 mese/zi) . Cazarea se face la Mănăsrirea Putna (condiți similare hotel), în limita locurilor disponibile! După epuizarea acestora doritorilor li se vor pune la dispoziție variante alternative.
  • un total de 12 ateliere, workshopuri și sesiuni ludic-educative pentru părinți, copii și adolescenți,
  • coffee break și gustări,
  • materiale și consumablile.

Programul general al taberei:

28 august:
– până la ora 16.00 sosirea.
– 17.00-19.00 deschiderea taberei
– 19.00 – cina
– activități libere/ atelier adolescenți29 – 31 august:
– 09.00 micul dejun
– 10-13.00 ateliere/ vizite
– 13.00 prânzul
– 16.00 – 19.00 ateliere/ vizite
– 19.00 cina
– 19.45 – ateliere adolescenți/activități și discuții de grup/ închiderea taberei1 septembrie:
– micul dejun
– participare la slujba Liturghiei/ program liber
– 12.30 prânzul și plecarea
Important:
  • Pentru copii este necesar aviz epidemiologic.
  • Copiii sub 5 ani beneficiază de gratuitate (detalii și condiții puteți afla prin e-mail)
  • Familiile de 3 sau mai mulți membri beneficiază de o reducere de 5-10%.
  • Programul începe cu Sesiunea de Deschidere miercuri, 28 august 2019, ora 16.00!

Un eveniment organizat în colaborare cu agenția de turism SOCA TOUR Romania.

Detalii și înscrieri la contact@scoala-familiei.ro,
0749 162 113  – Ștefania Hălăucă

9 iulie 19