Întâlnire de comunitate – Despre bunicii copiilor noștri – Scoala Familiei

Întâlnire de comunitate – Despre bunicii copiilor noștri

1 aprilie 21 @ 19:00 - 20:30

Două săptămâni au trecut foarte repede și, iată!, suntem gata să ne revedem, să povestim, să ne îmbogățim cu experiențele  Familiei Școala Familiei!

Abia așteptăm să ne spui ce-ai mai făcut, ce ai aplicat din atelierele și întâlnirile anterioare, ce lucruri noi ai mai descoperit că funcționează în familia ta!

Da, ai observat deja că ne place și te încurajăm și pe tine„ să te axezi pe soluții și pe a te folosi de ceea ce ai la îndemână pentru a face față provocărilor și a-ți fi mai bine în familie, iar joia aceasta îți propunem să discutăm despre „asul din mânecă”: bunicii.

„E nevoie de un sat ca să crești un copil”, zice un proverb celebru. Doar că noi nu prea mai stăm la sat, dinamica din comunități s-a schimbat și, ca părinți, simțim nevoia unei mâini de ajutor.

Sunt bunicii o soluție?
Ne ajută/ ne subminează?
Pot fi ei „atuul” nostru, chiar și când nu ne înțelegem întru totul?
Cum ne pot ajuta bunicii, chiar și când nu sunt aproape?
Și ce ne facem când sunt „prea aproape”?

Tu cum îi implici pe bunici în viața familiei tale?

Hai să discutăm pe îndelete joi, 1 aprilie, de la ora 19.00 despre ce roluri le dăm bunicilor în viața noastră, cum ne ajută prezența lor și ce soluții am găsit fiecare la provocările ce apar inevitabil în relațiile părinți – copii – bunici.

Despre bunicii copiilor noștri – o întâlnire Familia Școala Familiei, dedicată membrilor comunității Școala Familiei.

1 aprilie 21