Râmnicu Vâlcea: Formarea dependențelor la copii – Scoala Familiei

Râmnicu Vâlcea: Formarea dependențelor la copii

24 februarie 18 @ 10:00 - 12:30

copil-cu-tableta

Uneori ne găsim surprinși de reacțiile bruște ale copiilor, de tantrumurile neașteptate, de nervii și nemulțumirea din senin și care pare să aibă doar anumie „leacuri”, cu care nu sunte de acord… Dar cum s-a ajuns acolo?

În acest atelier vom discuta cu formatorul Ștefania Hălăucă despre cum se dezvoltă creierul și cum funcționează el în relație cu diverși stimuli: unele alimente, zahărul, jocurile pe calculator, tabletă sau telefon, diversele ecrane cu care intră în contact ș.a.m.d..

Cum răstoarnă „ceva dulce” toate ierarhiile și ajunge să fie atât de dorit de copilul pentru care, până mai ieri, fructele erau cele mai bune lucruri din univers?

Cum reușesc cartofii prăjiți sau pizza să șteargă celelalte alimente din meniu?

Cum de îi face atât de mare plăcere copilului să se înfurie, într-o familie armonioasă, plină de iubire?

Cum ajunge un joc banal să fie centrul universului de viață și gândire a unui copil?

Cum de poate sta lipit cu nasul de ecran chiar și câteva ore în șir atunci când este lăsat, uitând uneori de somn, școală, mâncare sau alte nevoile fiziologice?

De ce ajunge uneori să își trăiască viața pe social media?

De ce a ajuns copilul atât de sensibil și irascibil?

Ce primește din aceste lucruri atât de important încât viața i se pare gri, anostă și chiar imposibilă fără ele?

Vom discuta despre modificările care apar în gândire, în comportament și chiar în dezvoltarea biologică a copiilor atunci când recompensele pe care le primescîn mod frecvent nu se pretează nevoilor lor reale și despre ce putem face pentru a echilibra situația și a aduce cât mai multă armonie în viața copilului și a familiei.

Cost de participare: 50 lei/ persoană & 70 lei/ cuplu

(programul include coffee break)

Ștefania Hălăucă este masterand în Consiliere în Asistență Socială și formator în programul Școala Familiei, cu peste 10 ani de experiență în educație și asistență socială a copiilor și tinerilor.

24 februarie 18
Eveniment Tags: