Buzău, Curs: 7. Cu dragoste și sinceritate despre construirea caracterului copiilor noștri – Scoala Familiei

31 mai 18 @ 17:00 - 20:00

Contextul atelierului

Toți părinții doresc să ofere ceea ce este cel mai bun pentru copiii lor. Aceasta poate să însemne de exemplu copii mai puternici, mai deștepți și de succes (personal și profesional). Educația pentru caracter presupune „efortul deliberat făcut pentru a-i ajuta pe oameni să înțeleagă, să le pese de și să acționeze conform unor valori etice esențiale”. Pentru că atunci când ne gândim ce fel de caracter dorim să aibă copiii noștri, este evident că ne dorim să fie capabili să judece ce este bine și ce este rău, să le pese de ceea ce este bine și să facă ceea ce ei cred că este bine, în ciuda presiunii din afară sau a tentației din interior. Este esențial să putem să ne educăm copiii astfel încât deciziile lor să fie aceleași și când suntem și când nu suntem cu ei. Pentru că tot ceea ce rămâne atunci când copiii sunt nesupravegheați este caracterul.

Prin urmare, trebuie să ne implicăm copiii în activități care le dezvoltă gândirea critică față de chestiuni morale și etice, care să îi inspire să devină devotați acțiunilor morale și etice și să le ofere oportunități variate de a exersa aceste tipuri de comportamente dezirabile. Nu este suficient să impunem un set de reguli și un sistem de recompense și pedepse care au ca efect schimbări comportamentale temporare, de scurtă durată, ci acestea trebuie coroborate cu situații în care copilul dezvoltă și aplică gândirea critică, astfel încât să putem vorbi despre o educație care are ca efect formarea unui caracter puternic, ce nu poate fi schimbat, indiferent de tipul și intensitatea factorilor care exercită presiune asupra lor.

Obiectivele atelierului

• Familiarizarea participanților cu conceptelor de caracter și personalitate
  • Prezentarea importanței caracterului în dezvoltarea personală
  • Identificarea perioadei optime pentru formarea caracterului
  • Înțelegerea mecanismelor de formare a caracterului

Ce oferă părinților acest atelier?

Prin acest modul părinții vor deveni mai informați cu privire la utilitatea educației pentru caracter. Prin aceasta, copiii dvs. pot în timp să beneficieze de următoarele:

• Relaţii mai puternice, bazate pe respect și prețuire părinţi-copii
  • Motivaţii educaţionale mai puternice
  • Nivele mai mari ale fericirii şi stării de bine
  • Evitarea dependenței de alcool sau droguri
  • Nivele mai ridicate de autocontrol, stimă de sine şi abilităţi de a face faţă problemelor
  • Acte mai dese de milostenie, caritate şi voluntariat
  • Nivele mai mari ale fericirii și stării de bine
  • Nivele ridicate ale fericirii și devotament în căsătorie
  • Număr mai mic de divorțuri și concubinaj
  • Longevitate mai mare şi sănătate fizică bună
  • Rate scăzute de sinucideri, idei de sinucidere şi depresie
  • Mai puţină delincvență juvenilă

Formator

Iulia ȚOȚA este căsătorită, mamă a șapte copii între 3 și 19 ani, promovează educația în respectul firescului și a valorilor autentice.
Formator Școala Familiei și organizatoarea taberelor Școala Familiei. Este fondatoarea Complexului Educațional Copil Isteț – grădiniță și after-school și administrează agenția TotaL Comunicare|TLCom.ro cu experiență în publicitate, promovare Out-of-Home media, organizarea de evenimente, producții media, strategie outdoor, grafică și producție publicitară.

Cost de participare

110 lei/ pers/ curs 7 ateliere

Notă: Acest cost de participare îl putem oferi doar pentru acest curs format din 7 module datorită implicării și susținerii Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei.

31 mai 18

Școala Familiei Buzău