BUCUREȘTI, Bullying și cyberbullying. Nu-ți lăsa copilul să fie victimă! – Scoala Familiei

BUCUREȘTI, Bullying și cyberbullying. Nu-ți lăsa copilul să fie victimă!

11 martie 18 @ 15:00 - 17:30

Fenomenul Bullying este atât de des întâlnit în ziua de azi, în atât de multe forme: agresivitate verbală, fizică sau cyberbullying și  multe altele, încât uneori soluțiile par foarte greu de găsit.

Conform datelor UNICEF, România este pe locul I în Europa la numărul de elevi cu vârsta între 11 și 15 ani care agresează alți colegi.Mai mult, studiile Salvați Copiii arată că 1 din 4 copii este umilit în mod repetat în fața colegilor în școlile romanesti.

Auzim deseori de copii anxioși, dependenți (de tablete sau dulciuri), furioși sau predispuși la comportamente extreme, precum fuga de realitate sau chiar suicid. Tachinări precum – ”Aragaz cu patru ochi”, ”balenă”, ”urâtule”, izolarea unui copil – ”Nu mai vorbiți cu ea!”, deposedarea de bunuri prin forță, sau chiar agresiunile fizice, toate aceste comportamente intră sub aceeași denumire umbrelă – Bullying.

La cursul nostru, ne propunem să întelegem în primul rând ce înseamnă cu adevarat termenul de bullying, cauzele care duc la un astfel de comportament și cum putem gestiona atât copiii care manifestă un astfel de comportament dar și pe cei care primesc un asemenea tratament.

Vom răspunde împreună cu părinții la următoarele întrebări:

• Care este cea mai nocivă dintre toate aceste forme?
  • Care sunt efectele pe termen scurt și cele pe termen lung ale acestor manifestări?
  • Sunt acesteefecte la fel pentruagresor, victima sau martor?
  • Cât, când și cum putem noi să intervenim în calitate de parinți sau de cadre didactice?
  • Putem avea acțiuni de prevenție pentru copii noștri?
  • Ce să le recomandăm copiilor care se confruntă cu aceste situații zilnic?

Vino alături de psihoterapeutul Maria Magdalena Chipon și află ce poți face astfel încât să întărești comportamentul sănătos al copilului tău în relația cu ceilalți copii!

Cost de participare: 80 lei/ persoană

(programul include coffee break)

11 martie 18
Eveniment Tags:

Școala Familiei

Maria Magdalena Chipon

Casa Studenților din București
Calea Pleveni nr. 61, et. 1, sala 8
Bucuresti,România

1. Herghelelegiu George Călin spune:

Am doi nepoței care au unele probleme la grădiniță și la școală. Chiar dacă problemele nu sunt evidente, iar copiii evită să le spună, nu este bine să așteptăm ci să acționăm preventiv.

2. Stan Viorica spune:

Aștept confirmare de participare