BUCUREȘTI, Atelier: Educația diferențiată a copiilor – Scoala Familiei

BUCUREȘTI, Atelier: Educația diferențiată a copiilor

17 martie 18 @ 18:00 - 20:00

80lei

Părinții care au și fete și băieți pot observa cu ușurință diferențe între ariile lor de interes, felul în care abordează joaca sau chiar comunicarea.

În învățământul de masă  există clase mixte fete-băieți. Școala nu se complică prea mult cu diferențele dintre copii, fiind foarte puține contexte în care acestea sunt luate în considerare…noi ar trebui să avem asta în vedere?

Cum ar trebui sa ne comportam cu băieții și cum ar trebui să ne creștem fetele astfel încât fiecare dintre ei să poată să se dezvolte armonios și să ducă o viață împlinită?

Care sunt etapele dezvoltării pentru fiecare în parte?

Când se manifestă diferențele cognitive și comportamentale?

Diferențele de la nivel neurologic, fizic  se resfrâng asupra capacității și modului de învățare, de asimilare a informațiilor?

Care sunt acțiunile directe pe care să le avem in vedere ca părinți, ca educatori?

Vino alături de psihoterapeut Maria Magdalena Chipon și descoperă-ți propria metodă de abordare a educației copilului tău, bazându-te pe caracteristicile sale specific.

Cost de participare: 80 lei/ persoană

17 martie 18