București, Atelier: Rolul muzicii în dezvoltarea copilului – Scoala Familiei

București, Atelier: Rolul muzicii în dezvoltarea copilului

19 aprilie 18 @ 18:30 - 20:30

„Daca nu am fi avut suflet, ni l-ar fi creat muzica” spunea Emil Cioran.

Muzica este tranzistor emoțional, cultural, social, este instrument de comunicare și dezvoltare. S-au făcut nenumărate studii care arată influența pe care diferite partituri și stiluri muzicale o au asupra omului, animalelor și plantelor. De la influențele asupra psihicului până la cele asupra fizicului, muzica are multe de oferit, iar acest atelier își propune să dezvolte implicațiile pe care le are muzica în dezvoltarea copiilor.

Ce vei afla de la acest atelier?

• cum poți crește inteligențele multiple ale copilului tău prin muzică
  • informații despre legătura dintre emoții și muzică
  • motivele neurologice pentru care îndrăgim muzica
  • cum influențează disciplina învățării unui instrument muzical succesul școlar
  • care sunt efectele muzicii clasice asupra dezvoltării cerebrale a copiilor (efectul Mozart)
  • ce se întâmplă în creier atunci când nu mai poți să-ți ”scoți o melodie din cap”

Veronica Grădinariu este absolventă – șefă de promoție – a Facultății de Biologie, Universitatea Al. I. Cuza Iași, și a cursurilor Școlii Doctorale din cadrul Universității de Medicină și Farmacie Gr. T. Popa, Iași, actualmente asistent universitar în cadrul aceleiași instituții. Este formator acreditat ANC.
Are experiență în lucrul cu adolescenți și adulți pe teme de comunicare, dezvoltare personală și probleme de parenting în sfera universitară și preuniversitară, prin intermediul a numeroase colaborări cu ONG-uri sau instituții de stat.

Cost de participare: 80 lei/ persoană

19 aprilie 18

Școala Familiei

prof. Veronica Grădinariu
Iași

Training Room Școala Familiei
Calea Plevnei nr 61, sala 8, et 1
București,Romania
Sit web:
www.scoala-familiei.ro

1 Comment

1. Herghelegiu George Călin spune:

Sunt interesat de acest atelier, având doi nepoței. M-aș bucura și de o eventuală reducere, în condițiile în care am un salariu mic.

Tabara Scoala Familiei