BUCUREȘTI, Atelier. Motivația, cheia învățării! – Scoala Familiei

BUCUREȘTI, Atelier. Motivația, cheia învățării!

23 martie 18 @ 18:30 - 20:30

80lei

Încă de la naștere  ne dorim performanțe academice strălucite pentru copii nostri. Sunt dorințele noastre în același sens cu potențialul, cu implicarea și cu dorințele copilului?

Când apar primele semne ale divergenței dintre cele două opinii?

Care să fie zona de acțiune a părinților astfel încât să obținem cel mai bun efect pentru copilul nostru?

Care sunt cele mai potrivite acținuni ale părinților, astfel încât copilul să își dorească să învețe, să facă eforturi pentru dezvoltarea capacităților sale intelectuale?

E important să știm cum și când să începem să formăm și să hrănim acele aptitudini necesare copilului în viață și cum să motivăm copilul astfel încât să fie determinat să muncească  pentru a-și urma drumul în viață.

Fiecare părinte ar trebui să știe care sunt acțiunile care îl demotivează cel mai mult pe copil și cum să obțină răspunsuri sincere la întrebarea ”Cum a fost azi la școală?”, astfel încât să poată fi conectat real cu educația copilului.

Despre toate acestea vom discuta pe larg cu psihoterapeutul Maria Magdalena Chipon într-un atelier dedicat construirii contextului potrivit pentru o educație durabilă: ”Motivația, cheia învățării”

Un atelier pentru părinți și profesori!

Cost de participare: 80 lei/ persoană

23 martie 18