București, Atelier: Educația și mesajele mediului virtual – Scoala Familiei

București, Atelier: Educația și mesajele mediului virtual

17 mai 18 @ 18:30 - 21:00

lei

Într-o lume a celebrităților, a tehnologiei și a rețelelor de socializare cu care copiii intră în contact apare întrebarea: cine ne mai educă astăzi copiii?

Cine are un cuvânt mai greu de spus: parinții sau filmele? școala sau reclamele? bunicii sau desenele animate?

Studiile culturale arată că în esență mediul virtual propune doar câteva tipuri de mesaje care, prin repetiție, ajung să se transforme în noii pedagogi ai copiilor noștri: erotism, violență și magie.

Obiectivul acestui atelier este de a afla cum arată aceste mesaje și ce influență au ele asupra copiilor. Adică de a afla cine ne educă astăzi copiii.

Alături de trainerul Dan Florea veți afla răspunsuri esențiale la întrebări ca:

• De ce sunt copiii noștri atât de captați de ecranele electronice?
    • Cine este mai eficient în educație: școala, părinții sau jocurile pe calculator și Facebook-ul?
    • Cum se dezvoltă în acest context inteligența academică? Dar cea emoțională?
    • Care sunt cele mai dominante mesaje mediatice care îi educă azi pe copiii?
    • Cum putem sprijini dezvoltarea armonioasă a copiilor noștri?

Dan Florea este tată a 3 copii și formator în cadrul Școlii Familiei, specializat pe problema impactului ecranelor electronice asupra organismului și a familiei.

Are master în cadrul departamentului de Relații Internaționale și Studii de Securitate al Universității Lucian Blaga din Sibiu. Este activ din 2005 în domeniul voluntariatului și al proiectelor sociale europene.

Cost de participare: 80 lei/ persoană

17 mai 18