Brașov: Arta de a crește oameni de caracter – Scoala Familiei

Brașov: Arta de a crește oameni de caracter

29 martie 20 @ 16:00 - 19:00

Contextul modulului

Toți părinții doresc să ofere ceea ce este cel mai bun pentru copiii lor. Aceasta poate să însemne de exemplu copii mai puternici, mai deștepți și de succes (personal și profesional). Educația pentru caracter presupune „efortul deliberat făcut pentru a-i ajuta pe oameni să înțeleagă, să le pese de și să acționeze conform unor valori etice esențiale”. Pentru că atunci când ne gândim ce fel de caracter dorim să aibă copiii noștri, este evident că ne dorim să fie capabili să judece ce este bine și ce este rău, să le pese de ceea ce este bine și să facă ceea ce ei cred că este bine, în ciuda presiunii din afară sau a tentației din interior. Este esențial să putem să ne educăm copiii astfel încât deciziile lor să fie aceleași și când suntem și când nu suntem cu ei. Pentru că tot ceea ce rămâne atunci când copiii sunt nesupravegheați este caracterul.

Prin urmare, trebuie să ne implicăm copiii în activități care le dezvoltă gândirea critică față de chestiuni morale și etice, care să îi inspire să devină devotați acțiunilor morale și etice și să le ofere oportunități variate de a exersa aceste tipuri de comportamente dezirabile. Nu este suficient să impunem un set de reguli și un sistem de recompense și pedepse care au ca efect schimbări comportamentale temporare, de scurtă durată, ci acestea trebuie coroborate cu situații în care copilul dezvoltă și aplică gândirea critică, astfel încât să putem vorbi despre o educație care are ca efect formarea unui caracter puternic, ce nu poate fi schimbat, indiferent de tipul și intensitatea factorilor care exercită presiune asupra lor.

Obiectivele modulului

• Familiarizarea participanților cu conceptelor de caracter și personalitate
  • Prezentarea importanței caracterului în dezvoltarea personală
  • Identificarea perioadei optime pentru formarea caracterului
  • Înțelegerea mecanismelor de formare a caracterului

Câteva din punctele esențiale pe care le vom aborda:

• Caraacterul, personalitatea și viitorul copilului
  • Cum să ai relaţii puternice, bazate pe respect și prețuire părinţi-copii
  • Caracterul și motivația în învățare
  • Caracterul, starea de bine și viața sănătoasă
  • Autocontrol, stimă de sine şi abilitatea de a face faţă problemelor
  • Caracterul – începutul unei vieți împlinite

Alina Mirică este mamă a 6 copii. Pe plan profesional, predă limba engleză, deținând un MA în Studii Americane la Universitatea din București și un PhD cu teza „Rolul mass-media în dezvoltarea tinerilor și a copiilor”.
Este interesată de importanța stilurilor parentale în educația copiilor precum și de cele mai bune metode de educare a caracterului copiilor.

Cost de participare:
90 lei/persoană