București, Curs Complet: 5. Ce fel de părinte sunt? Autoritatea și stilul meu parental – Scoala Familiei

19 mai 18 @ 12:00 - 14:00

adolescenta-bucurii-provocari

”Să fiu autoritar? Să fiu blând? Să impun limite sau să îi permit copilului să facă aproape orice?”- sunt întrebări care frământă conștiința oricărui părinte, chiar de la nașterea micuțului.

Mai mult, în multitudinea de concepte și paradigme disponibile, părinții se simt fie dezorientați, fie vinovați că nu abordează stilul parental corect. De aceea, în cardul celui de-al cincilea atelier al Cursului Complet Școala Famililiei „Părinți pregătiți, familii fericite” părinții vor învăța ce înseamnă fiecare stil parental în parte, vor descoperi care este cel mai potrivit pentru familia lor și vor putea decide în cunoștință de cauză ce stil li se potrivește cel mai bine.

Care este cel mai bun stil parental pentru a-ți educa copilul?a) Să îl lăsați să facă tot ce vrea el, fără să interveniți, pentru a nu-l traumatiza (stilul permisiv)
b) Să stabiliți reguli clare pe care să le aplicați cu dragoste (stilul autoritativ)
c) Să faceți apel la forță și intimidare (stilul autoritar)

Răspunsul îl veți afla la atelier!

Participând, veți afla informații bazate pe studii științifice despre:

– care este rolul autorității în creșterea copiilor
– câte tipuri de părinți există
– care sunt tipurile de educație
– care sunt beneficiile educației atoritative

!!!CE NU ESTE ACEST ATELIER? O REȚETĂ UNIVERSALĂ DESPRE CUM SE CRESC COPIII

În plus, prin exercițiile în echipă, veți putea interacționa cu ceilalți părinți și participanți, putând să descoperiți mai multe despre propriul stil parental.

Atelier susținut de trainerul și profesorul Grațiela Tulea.

Cost de participare:
Curs Complet: 500 lei. persoană; 900 lei/ cuplu