Alba Iulia: Bullying și cyberbullying. Nu-ți lăsa copilul să fie victimă! – Scoala Familiei

Alba Iulia: Bullying și cyberbullying. Nu-ți lăsa copilul să fie victimă!

6 aprilie 19 @ 10:30 - 13:30

lei50

Conform datelor UNICEF, România este pe locul I în Europa la numărul de elevi cu vârsta între 11 și 15 ani care agresează alți colegi.

Mai mult, studiile Salvați Copiii arată că 1 din 4 copii este umilit în mod repetat în fața colegilor în școlile romanesti.
Auzim deseori de copii anxioși, dependenți (de tablete sau dulciuri), furioși sau predispuși la comportamente extreme, precum fuga de realitate sau chiar suicid.

Tachinari precum – ”Aragaz cu patru ochi”, ”balenă”, ”urâtule”, izolarea unui copil – ”Nu mai vorbiți cu ea!”, deposedarea de bunuri prin forță, sau chiar agresiunile fizice, toate aceste comportamente intră sub aceeași denumire umbrelă – Bullying.

La acest atelier ne propunem:

• să întelegem în primul rând ce înseamnă cu adevarat termenii de bullying și cyberbullying
  • cauzele care duc la un astfel de comportament
  • cum putem gestiona atât copiii care manifestă un astfel de comportament dar și pe cei care primesc un asemenea tratament.

Obiectivele atelierului:

• constientizarea celor 2 fenomene
  • familiarizarea participanților cu termenul de bullying
  • metode de gestionare a acestuia în colectivitate, dar și în spațiul virtual.

Cost de participare:

50 lei/ persoană

70 lei/ familie

6 aprilie 19
lei50

Școala Familiei Alba Iulia
alba.iulia@scoala-familiei.ro

psih. Maria Magdalena Chipon
50 lei/ persoană
Reduceri:
70 lei/cuplu

1. Elena spune:

Acest curs se adreseaza si cadrelor didactice? Multumesc.