Deschidere curs complet – Bucuresti – Scoala Familiei
Tabără Bușteni iarnă 2017
13 ianuarie 2017

Deschidere curs complet – Bucuresti

Școala Familiei va invită la un curs complet, de 7 module, pe tematicile – cheie ale programului nostru.
Scopul programului: dezvoltarea competențelor parentale astfel încât să crească sentimentul de siguranță al părintelui în relația cu copilul/copiii săi, pentru a fi capabil să susțină o relație părinte-copil sănătoasă, armonioasă, în beneficiul dezvoltării copilului, dar și pentru creșterea armoniei în familie.
Cursul se desfășoară în perioada 28 ianuarie – 8 aprilie și cuprinde 7 module a câte 3 ore fiecare, oferind atât conținut teoretic, validat științific, cât și activități practice, aplicative, folosind excerciții, simulări, studii de caz, după o metodologie participativă.
Înscrieri până la data de 24 ianuarie 2017.
Număr de locuri: 20
Participanții noștri pot fi:
– părinți cu copii
– viitori părinți
– persoane interesate de tematica creșterii și educării copiilor și/sau a familiei
– persoane implicate în educația copilului: bunici, bone
– cadre didactice – educatoare (creșe, grădinițe), profesori învățământ primar, gimnazial și liceal
– alte persoane implicate în educația copiilor – educatori și învățători after-school, consilieri în educație, pedagogi ș.a.
Costuri: 520 lei / pers. sau 450 lei / persoană în cazul participării a 2 persoane (cuplu/familie)
Separat, se pot organiza ateliere pentru copii (activități artistice, joacă) la costul de 30 lei/copil/întâlnire.
Sunt asigurate: coffee break și materiale de curs.
Echipa de formatori este condusă de lect. univ. dr. Oana Moșoiu (link la https://ro.linkedin.com/in/oanamosoiu)

Curs Școala Familiei – 7 module
Coordonator curs: Oana Moșoiu
1.     S1 – 28 ianuarie – Deschidere – Oana Moșoiu și echipa de formatori. Dezvoltarea copilului de la naștere până la 18 ani – psih. dr. Andreea Olteanu
2.     S2 – 11 februarie – Comunicare în familie – formator Grațiela Tulea
3.     S3 – 25 februarie – Efectul ecranelor electronice asupra sănătății copilului– formator Dina Bento.
4.     S4 – 11 martie – Gestionarea conflictelor în familie – formator Iulia Țoța
5.     S5 – 18 martie – Educația caracterului – formator Oana Moșoiu
6.     S6 – 1 aprilie – Formarea dependențelor – formator Iulia Țoța
7.     S7 – 8 aprilie – Caracteristici masculine și feminine – formator Dina Bento.
Detalii:
bucuresti@scoala-familiei.ro