Ofertă LAST MINUTE pentru Tabăra de la Bușteni din vara 2017 – Scoala Familiei
Lansăm Școala Familiei în Belgia!
24 martie 2017
A început Școala Familiei la Arad!
7 aprilie 2017

Ofertă LAST MINUTE pentru Tabăra de la Bușteni din vara 2017

Ultimele locuri disponibile în Tabăra de la Caraiman!

E vacanța mare și nu știi cum să-ți petreci timp de calitate cu copilul tău? Vestea bună este că ai la dispoziție oferta LAST MINUTE pentru Tabăra Școala Familei de la Caraiman, care se va desfășura în perioada 3-8 iulie. Dacă te înscrii, împreună cu familia până pe 30 iunie prin formularul de mai jos, poți beneficia de tot pachetul de module (9 cursuri) la prețul redus de 790 de lei de persoană, în loc de 995 de lei. Prețul include atât cazarea, masa cât și modulele de parenting la acceași calitate brevetată de Școala Familei.

Atenție! Mai sunt locuri DOAR pentru 5 familii. Dacă te înscrii până pe 30 iunie, vei primi ÎN PLUS 4 module care te vor face să treci la un alt nivel de pregătire în rolul de părinte.

Mănăstirea Caraiman – Bușteni,  3-8 iulie 2017

Beneficiari: părinți și copii.

Ce îți oferim în această tabără?

 • Conștientizarea importanței familiei, asumarea luptei pentru întărirea ei și crearea unei tradiţii în organizarea de tabere tematice care să pună în valoare familia.
 • Lărgirea comunității Școlii Familiei.
 • Vom vorbi despre subiecte de interes din viața familiei: comunicare și gestionarea conflictelor, problematica adolescenței, cum educăm caracterul copiilor noștri, cum se formează dependențele la copii și tineri, ce impact au ecranele în dezvoltarea copiilor, despre alimentația sănătoasă și educația sexuală și altele pe care le vom detalia celor interesați.
 • Crearea unui spaţiu în care un număr de maxim 40 de copii/tabară din țară să intre în contact și împreună să participe la atelierele si seminariile pregatite. Toate activităţile copiilor se vor desfăşura prin intermediul atelierelor de lucru (pictură și desen, creaţie, muzică) a seminariilor, discuţiilor și se va urmări punerea în valoare a potențialului creator al copiilor.
 • Adolescenții participanți se vor bucura de vacanța cu părinții lor și vor avea parte și de un program independent de aceștia. Am pregătit o serie de module de dezvoltare personală pentru această perioadă frumoasă dar tumultoasă a vieții copiilor noștri: adolescența.
 • Toate atelierele de lucru vor fi gestionate astfel încât toţi participanţii la tabără să fie implicaţi în activităţi în intervalul orar destinat acestora. Modalităţile de organizare a activităţilor în vederea realizării acestora vor fi următoarele:
  • Întrebări adresate participanților în momentul înscrierii cu privire la temele de interes, astfel încât desfășurătorul taberei să acopere cât mai multe din temele solicitate.
  • Sesiuni de deschidere, prezentare; sesiuni de închidere.

Atelierele părinților se vor desfășura în paralel cu atelierele copiilor cu vârste între 6-11 ani;

 • Proiecții filme tematice.
 • Discuţii interactive în grup restrâns;
 • Excursii / drumeții (pe familii și/sau pentru fiecare grupă de vârstă)
 • Jocuri de echipă (fotbal, basket) în vederea creării unui spirit de echipă şi a unei coeziuni de grup.
 • Păstrarea amintirii unei întâlniri de suflet, în care ȘCOALA FAMILIEI să  deschidă importante punţi de legătură între copii, tineri și părinți din toată țara.

Locație

Mănăstirea Caraiman – Bușteni

Cazare 3*, camere de 1, 2 și 3 paturi cu baie proprie, internet, sală sport, săli conferințe

Pachet de bază (cazare 5 nopți, mic-dejun, 5 ateliere)/persoană                            820 Ron

Supliment pentru cină/ persoană: 5 cine                                                                  75  Ron

Supliment pentru prânz+cină/ persoană: 5 prânzuri +5 cine                                    175  Ron

 

Ce se întâmplă în taberele noastre?

 • Părinţii participă la atelierele Şcoala Familiei (subiecte legate de viaţa de familie).
 • Copiii (de minim 6 ani) participă la ateliere de dezvoltare personală, arte plastice și muzică.
 • Adolescenţii participă la module de dezvoltare personală.
 • Timp de calitate cu familia, excursii cu grupul, jocuri, seri speciale.

 

 Note

 • Cei care au participat la taberele/atelierele anterioare vor avea avea parte de module noi.
 • În oferta de mai sus este inclusă participarea la 5 ateliere ȘCOALA FAMILIEI.
 • Pentru această tabără, am pregătit 8  ateliere ȘCOALA FAMILIEI, atât pentru adulți cât și pentru copii. Astfel, participanții adulți au posibiliatea să participe (opțional) și la celelalte (3) ateliere, dacă sunt subiecte de interes pentru ei. Costul acestor module suplimentare fiind de 40 ron/ modul. Fiecare participant va alege înainte de tabără, modulele la care dorește să participe.
 • Pentru copii, pachetul taberei include 5 module (vezi oferta de mai sus). Dacă se dorește participarea copiilor și la celelalte (3) ateliere, costul este de 30 ron/ atelier.
 • Responsabilitatea copiilor aparține părintilor.
 • Este necesar aviz epidemiologic pentru copii.
 • Copiii mai mici de 4 ani, care dorm cu părinții în pat plătesc 50% masa, plus costul activităților dar trebuie supravegheați de către părinți pe toată durata taberei.
 • Există două variante de meniu (cu carne și fară carne).
 • Sunt incluse toate consumabilele și gustările.
 • Nu este inclus transportul.
 • Programul detaliat se va prezenta la începutul taberei.

 

Contact

Iulia Țoța

eMail: Iulia@TLCom.ro

telefon: +4 0741.308.867

 

Câteva gânduri ale participanților din tabăra de iarnă 2017

(dați scroll stânga sau dreapta pentru următoarea mărturie)
 • Am avut parte de o experiență minunată, așa cum mi-am închipuit, dar nu m-am așteptat. Programul a fost foarte încărcat. Suntem foarte obosiți dar nu aș fi renunțat la nimic. Aș dori anual să existe un week-end vara, pt a ne întâlni cu foștii participanți împreună, dar și cu formatorii, de fiecare dată în altă locație.
 • Plec acasă cu experiențe noi, exemple de viață, informații despre un sti de viață sănătos, încrederea că se pot depăși obstacole și că atitudinea și ascultarea au un rol esențial
 • Plec din această tabără cu exemple pozitive, confirmări că ceea ce simt și fac este bine, idei și recomandări de pus în practică pentru a îndrepta ce nu fac bine, modele de adulți și copii de la care mă pot inspira pe viitor, bucurie că am participat, mulțumire pentru fericirea și implicarea copilului în tabără.
 • Mi-a plăcut la această tabără că am întâlnit oameni cu aceleași valori din a căror experiență, atitudine și comportament am învățat.
 • Mi-au plăcut exemplele practice, sunt mult mai valoroase decât teoria, pentru mine personal.

 

Înscrie-te în această tabără cu linkul de mai jos!

Tabără la Bușteni pentru toată familia!

Comments are closed.