București, Curs Complet: Părinți pregătiți, familii fericite – Scoala Familiei
București. Conferință: Sănătatea din bucate
22 martie 2018
curs-timisoara-model-copil
Timișoara, Curs: Tu ești modelul copilului tău!
28 martie 2018

București, Curs Complet: Părinți pregătiți, familii fericite

Familia este baza fiecăruia dintre noi. Sau, cel puțin, așa ar trebui să fie…

Este locul în care ne simțim în deplină siguranță și unde oferim și primim iubire necondiționată. Este un spațiu de confort, dar și de creștere, în care se dezvoltă și cresc copiii, dar și părinții. Caracterul se educă în familie. A iubi, a fi părinte, a fi soți, a fi responsabili, comunicarea, rezolvarea conflictelor, exprimarea afecțiunii – iată câteva abilități și roluri esențiale pe care copiii le învață în familie! Iar familia este modelată, conștient sau nu, de părinți.

Din fericire, la Școala Familiei credem în părinți și în  RELAȚII și dăm la o parte miturile perfecțiunii absolute împreună cu șabloanele de „părinte perfect”, concentrându-ne pe dezvoltarea armonioasă a familiilor prin creșterea competențelor parentale a participanților la cursuri. Cum facem asta? Prin informații corecte și de calitate, prin găsirea, exersarea și aplicarea de soluții personalizate pentru fiecare părinte și familie în parte și printr-un schimb de experiență cu ceilalți părinți participanți atât în cadrul cursurilor, cât și la întâlnirile de comunitate.

Venim astfel în întâmpinarea actualilor și viitorilor părinți, dar și a persoanelor interesate de educația copiilor cu un nou Curs Complet Școala Familiei: „Părinți pregătiți, familii fericite”.

Părinții care dețin informațiile corecte sunt mult mai pregătiți să facă față provocărilor de zi cu zi, aducând astfel un plus atât mediului familial, cât și educației și dezvoltării copiilor lor.

Ce oferă acest curs?

• 7 ateliere pentru cuplu și familie; 6 într-un trunchi comun și unul la alegere, în funcție de nevoile participanților;
  • 3 ateliere care pun accentul pe relația dintre părinți: așa cum tonul face muzica, relația dintre părinți dă tonul atmosferei din familie;
  • 3 ateliere dedicate în special relației cu copiii, construirii unui fundament solid pentru dezvoltarea lor și creării unei hărți personale pentru fiecare familie – plan personalizat de parenting;
  • Un set de informații științifice referitoare la comunicarea în cuplu și familie, rezolvarea conflictelor, dezvoltarea emoțională a copiilor, caracteristicile specifice feminine și masculine ș.a.m.d.;
  • O mai bună cunoaștere a propriei persoane;
  • O viziune mai clară asupra a ceea ce își doresc participanții de la ei și familiile lor;
  • Instrumente penru reconectarea și aprofundarea în relația de cuplu;
  • O perspectivă amplă a rolului fiecărui părinte în dezvoltarea fiecărui copil, despre avantajele și dezavantajele fiecărui stil parental și influența pe care acestea le au în dezvoltarea și eudcația copiilor;
  • Îmbunătățirea competențelor parentale ale participanților;
  • Un mediu dinamic de învățare experiențială, destins, sigur.

Ce conține și când se desfășoară:

7 ateliere, din care unul la alegere, în funcție de nevoile specifice ale fiecărui părinte.

Timpul este prețios, așa că venim în întâmpinarea dumneavoastră cu un Curs Complet în 4 întâlniri: 4-5 și 19-20 mai 2018.

1. Despre arta comunicării în cuplu 4.mai, ora 18.30

Formator: Dina Bento

1. Fericirea în cuplu, între pusul perdelei și culcatul copiilor 5 mai, ora 09.30

Formator: Dr. Alexandru Voropanov